Connect with us

Hi, what are you looking for?

Αθλητικά

Νίκη ανόδου κατηγορίας για το ανδρικό του Πρωτέα Βούλας

Με ένα εντυπωσιακό τρίποντο, δευτερόλεπτα πριν τη  ληξη του αγώνα, η ανδρική ομάδα του Πρωτέα Βούλας έβαλε “πλήρη” για τη Β’ Εθνική κατηγορία.

Η ομάδας της Βούλας επιβλήθηκε με 59-53 επί του Τρίτωνα στην 20ή αγωνιστική της Γ΄Εθνικής, μπροστά σε ένα κατάμεστο Κλειστό της Βούλας, με τον κόσμο να βρίσκεται στο πλευρό της ομάδας από το πρώτο δευτερόλεπτο.

Με τη νίκη αυτή ο Πρωτέας ξέφυγε δύο βαθμούς από τους διώκτες του μόλις έξι αγωνιστικές πριν το τέλος.

Το παιχνίδι από το ξεκίνημα έδειχνε πως θα είναι ντέρμπι με το πρώτο δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται με τον Πρωτέα μπροστά 14-12. Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι παίκτες του Μάνου Μανουσέλη ανέβασαν ρυθμό και κατάφεραν να ανεβάσουν με το κλείσιμο του ημιχρόνου την διαφορά σε διψήφιο 32-22.

Η τρίτη περίοδος ήταν και η καλύτερη για την ομάδα της Βούλας που έδειχνε να πατά καλύτερα ανεβάζοντας κι άλλο την διαφορά στο +19, όμως ο Τρίτωνας αντέδρασε και έκλεισε το δεκάλεπτο πίσω με 13 πόντους (52-39).

Στο τέταρτο δεκάλεπτο ο Πρωτέας κόλλησε στην επίθεση και επέτρεψε στον Τρίτωνα να επιστρέψει ολοκληρωτικά, αφού το 52-39 έγινε 53-51 μπαίνοντας στο τελευταίο πεντάλεπτο και ενώ είχε προηγηθεί η αποβολή του Άρτεμ Πέρβι και ο τραυματισμός του Κώστα Βαρδαβά στο γόνατο που τον άφησε εκτός.

Οι δύο ομάδες στα τελευταία πέντε λεπτά παρουσίασαν νευρικότητα στις επιθετικές τους επιλογές με αποτέλεσμα 50 δευτερόλετπα πριν το τέλος κι ενώ το σκορ ήταν 56-53 υπέρ του Πρωτέα, ο Βαγγέλης Μόρφης με μια τρίποντη βόμβα έβαλε τον Πρωτέα μπροστά με 59-53 και ουσιαστικά κλείδωσε τη νίκη, αφού μετά δεν άλλαξε τίποτα.

Εξαιρετικός ο Βαγγέλης Μόρφης που σημείωσε 15 πόντους με τρία τρίποντα, ενώ τον ακολούθησαν, ο Κώστας Βαρδαβάς με 11 πόντους και ο Βασίλης Ζευκιλής με 10 πόντους.