Η Επιτροπή Παρακολούθησης της μονάδας απορριμμάτων της Βάρης

Η Επιτροπή Παρακολούθησης της μονάδας απορριμμάτων της Βάρης

Μια 17μελή (αρχικά) επιτροπή για την παρακολούθηση των διαδικασιών και την ενημέρωση της τοπικής κοινωνίας ως προς τη δημιουργία μονάδας απορριμμάτων στη Βάρη συνέστησε στην τελευταία του συνεδρίαση το Δημοτικό Συμβούλιο Βάρης Βούλας Βουλιαγμένης. 

Σύμφωνα με τον Γρηγόρη Κωνσταντέλλο, η Επιτροπή αυτή, για την οποία έγινε πρόσκληση εκδήλωσης ενδιαφέροντος προς όλους τους συλλογικούς φορείς του Δήμου, θα συνεδριάζει ανοιχτά μετά από κάθε σημαντική εξέλιξη που αφορά το έργο της δημιουργίας εργοστασίου εντός της Σχολής Ευελπίδων για την επεξεργασία απορριμμάτων.

Να σημειωθεί ότι μεταξύ Δήμου και Υπουργείου Εθνικής Άμυνας έχει συσταθεί ακόμη μία «στενή» 6μελής Επιτροπή, στην οποία από πλευράς του Δήμου συμμετέχουν ο Δήμαρχος, ο Σπύρος Πανάς (εκπρόσωπος της αντιπολίτευσης) και ο Μιλτιάδης Καβράκος (διευθυντής υπηρεσίας Καθαριότητας).

Η συμμετοχή φορέων στο κάλεσμα της δημοτικής αρχής, όπως δείχνει το αποτέλεσμα, ήταν μικρή από τους τοπικούς συλλόγους. Πάντως ο Γρηγόρης Κωνσταντέλλος τόνισε ότι θα είναι δυνατή η συμπλήρωση του καταλόγου των μελών ακόμη και με εκ των υστέρων αιτήσεις.

Πάντως, ο Δήμαρχος απέρριψε τις αιτήσεις συμμετοχής που κατέθεσαν εμπρόθεσμα δύο δημότες.

Αναλυτικά, η συγκροτηθείσα Επιτροπή:

1. Γρηγόρης Κωνσταντέλλος (Δήμαρχος)

2. Σπύρος Πανάς (Επικεφαλής Μείζονος Μειοψηφίας)

3. Δημήτρης Δαβάκης (Επικεφαλής Ελάσσονος Μειοψηφίας)

4. Θανάσης Ματόπουλος (Επικεφαλής Ελάσσονος Μειοψηφίας)

5. Δημοσθένης Δόγκας (Επικεφαλής Ελάσσονος Μειοψηφίας)

6. Κώστας Πασακυριάκος (Επικεφαλής Ελάσσονος Μειοψηφίας)

7. Μαίρη Κανέλλου (εκπρόσωπος από το Συμβούλιο της Δημοτικής Κοινότητας Βάρης)

8. Νατάσα Κουρεντζή (εκπρόσωπος από το Συμβούλιο της Δημοτικής Κοινότητας Βούλας)

9. Άννα Λεντή – Τομοπούλου (εκπρόσωπος από το Συμβούλιο της Δημοτικής Κοινότητας Βουλιαγμένης)

10. Γιώργος Βακάλης (Εξωραϊστικός και Επιμορφωτικός Σύλλογος Μηλαδέζας-Βάρης)

11. Βασίλης Γρεβενίτης με αναπληρωτή του τον κ. Γιώργο Γραμματικό (Εξωραϊστικός Εκπ/κος Σύλλογος Κόρμπι Βάρης)

12. Χρήστος Ριφιώτης με αναπληρωτές του τους κ.κ. Χαρά Τριβυζά και Κωνσταντίνο Παπανικολάου (Επιμορφωτικός Σύλλογος Βάρης)

13. Μιχαήλ Τρακάκης με αναπληρωτή του τον κ. Παντελή Φιλιππάτο (Εκπολιτιστικός και Φυσιολατρικός Σύλλογος Χερώματος Βάρης “Ο ΝΥΜΦΟΛΗΠΤΟΣ”)

14. Γιάννης Δημητριάδης με αναπληρωτή του τον κ. κ. Δ. Μακρυνικόλα (Ένωση Πολιτών Βούλας)

15. Δημήτρης Ζησιμόπουλος με αναπληρωτή του την κα. Βικελή Γεωργία (Εξωραϊστικός Πολιτιστικός Σύλλογος “ΕΥΡΥΑΛΗ”)

16. Γιώργος Χειλαδάκης (εκπρόσωπος του Συλλόγου Γονέων και Κηδεμόνων του 4ου Νηπιαγωγείου Βούλας

17. Βασίλης Mαμελετζής (Σύλλογος Μανιατών Νοτίων Προαστίων)