Η σύνθεση του νέου Δημοτικού Συμβουλίου Βάρης Βούλας Βουλιαγμένης

Η σύνθεση του νέου Δημοτικού Συμβουλίου Βάρης Βούλας Βουλιαγμένης

Με την ανακοίνωση των αποτελεσμάτων σταυροδοσίας στην ηλεκτρονική πλατφόρμα του Υπουργείου Εσωτερικών, η σύνθεση του νέου Δημοτικού Συμβουλίου Βάρης Βούλας Βουλιαγμένης είναι σχεδόν ξεκάθαρη. 

Ασφαλώς, μόνο η ανακοίνωση του Πρωτοδικείου Αθηνών μπορεί να επικυρώσει το αποτέλεσμα, καθώς η ερμηνεία επί μέρους διατάξεων της εκλογικής νομοθεσίας ίσως ανατρέψει την ισορροπία των εδρών μεταξύ των παρατάξεων στις 3 εκλογικές περιφέρειες που αποτυπώνεται εδώ (ένα φαινόμενο που παρατηρήθηκε στις εκλογές του 2014 στον Δήμο των 3Β). Η ανακήρυξη του νέου Δημοτικού Συμβουλίου από το Πρωτοδικείο δεν πρέπει να αναμένεται σύντομα.

Ενδεχομένως δε μετά τη δημοσιοποίηση της απόφασης να υπάρξουν και ενστάσεις για επανακαταμέτρηση σταυρών, που η εξέτασή τους ίσως ανατρέψει πάλι το αποτέλεσμα.

Γι’ αυτό με κάθε επιφύλαξη για την τελική σύνθεση όσων ορκιστούν την 31η Αυγούστου, το νέο Δημοτικό Συμβούλιο των 3Β θα αποτελείται πιθανότατα από τους εξής 33 συμβούλους (11 από τη Βάρη, 19 από τη Βούλα και 3 Βουλιαγμένη):

Επικαιροποίηση: Σωστή εφαρμογή των διατάξεων της εκλογικής νομοθεσίας οδήγησε σε ανατροπή κάποιων δεδομένων που έλαβε υπόψη το άρθρο αρχικά. Συγκεκριμένα, στην κατανομή των εδρών ανά εκλογική περιφέρεια, η παράταξη «Πόλη για να ζεις» παίρνει και τις 3 έδρες της Βουλιαγμένης, ενώ η Μαρία Σίνα καταλαμβάνει έδρα της Βάρης. Κατόπιν αυτών, η λίστα των μελών του επόμενου Δημοτικού Συμβουλίου τροποποιείται ως εξής:

Πόλη για να ζεις (24 έδρες):

  • Μπραϊμνιώτη Μαρία
  • Βάσης Νίκος
  • Παπαμιχαήλ Βασίλης
  • Αργυρουδάκης Λευτέρης
  • Κανέλλου Μαίρη
  • Κικίλιας Κυριάκος
  • Σφέτσας Κώστας
  • Σουτόγλου Δήμητρα
  • Βαμβασάκης Δημοσθένης
  • Σωτηρόπουλος Παναγιώτης
  • Καραγιάν Νανά
  • Ανδριόπουλος Μιχάλης
  • Κασιδόκωστας Παντελής
  • Ψαλλίδας Νίκος
  • Σφήκα Βίκυ
  • Lehtinen Teemu
  • Σταμπέλου Κατερίνα
  • Γεωργιάκος Δημήτρης
  • Ζαχαράτος Νίκος
  • Κουσαθανάς Αντώνης
  • Πολίτη Όλγα
  • Φουρναράκη Μαίρη
  • Γεωργουλόπουλος Διονύσης
  • Ελευθερίου Σωτήρης

Κύμα Ενωμένων Πολιτών (4 έδρες):

  • Δαβάκης Δημήτρης
  • Αθανασίου Δημήτρης
  • Πέτροβιτς Νατάλης
  • Δόγκα Ζανέτ

Ριζοσπαστική Κίνηση Πολιτών (2 έδρες):

  • Ματόπουλος Θάνος
  • Βελλή Ανθή

Δίπλα σας! (1 έδρα):

  • Σίνα Χόβρη Μαρία

Λαϊκή Συσπείρωση (1 έδρα):

  • Πασακυριάκος Κώστας

Νέα Πόλη Μία Πόλη (1 έδρα):

  • Δασκαλάκης Μανώλης