Πρωτάθλημα στο βόλεϊ οι γυναίκες του ΑΟ Βάρης

0

Ένα κύπελλο ως επιστέγασμα μιας εξαιρετικής χρονιάς σήκωσαν στις 23 Φεβρουαρίου οι γυναίκες του ΑΟ Βάρης Αναγυρούς.

Ήταν ο τελικός του Final Four στο κλειστό γυμναστήριο της Βάρης μεταξύ Αναγυρούντα και Αιξωνής για το πρωτάθλημα «vintage» Α’ κατηγορίας βόλεϊ της ΕΣΠΕΔΑ. Vintage είναι το πρωτάθλημα στο οποίο συμμετέχουν αθλητές και αθλήτριες εκτός των ανταγωνιστικών κατηγοριών, ηλικίας από 25 ετών ως άνω των 60.

tspg

Μπορεί να θεωρείται πιο χαλαρό πρωτάθλημα, ωστόσο το πάθος, η ένταση και το καλό βόλεϊ δεν έλειψαν από τον τελικό της Βάρης. Οι παίκτριες του Αναγυρούντα με ένα παιχνίδι 128 λεπτών έκαναν τη μεγάλη έκπληξη στο μέσο του αγώνα και γύρισαν το παιχνίδι, ανατρέποντας το σκορ 0-2 σετ εις βάρος τους, σε νίκη με 3-2.

Το πρώτο σετ που έληξε με σκορ 15-25 βρήκε καθηλωμένες τις παίκτριες της Βάρης, ίσως από το άγχος του φαβορί. Η προσπάθεια που ξεκίνησε στο δεύτερο σετ δεν είχε το επιθυμητό αποτέλεσμα, έληξε με σκορ 21-25, με τις παίκτριες της Γλυφάδας να παίζουν δυναμικά με καλά τελειώματα και εξαιρετική άμυνα.

Με την καθοριστική συμβολή μιας πολύ δυνατής κερκίδας ο ΑΟ Βάρης αντεπιτέθηκε, ελαχιστοποίησε τα λάθη και με σύμμαχο τη θετική ψυχολογία αδρανοποίησε τον αντίπαλο που παρά την άριστη τεχνική των παικτριών και την ιδιαίτερα θερμή κερκίδα, δεν μπόρεσε να ανακάμψει.

Καθοριστική σημασία είχαν για την έκβαση του αγώνα οι ολοκληρωμένες επιθέσεις της Αλεξάνδρας Σκόρδου, που πήρε το βραβείο της καλύτερης επιθετικού και ανακηρύχθηκε MVP του Final Four από τους διοργανωτές, αλλά και το δυνατό σερβίς της Νικολέτας Σταμούλη που έδωσε πολλούς «άσους» στη Βάρη καταβαραθρώνοντας το ηθικό της Αιξωνής.

Η mvp του Final Four, Αλεξάνδρα Σκόρδου

Τα σετ που ακολούθησαν έληξαν με σκορ 25-15, 25-23 και 15-7. Το κύπελλο σήκωσε πρώτη η αρχηγός της ομάδας και τέως πρόεδρος του Δημοτικού Συμβουλίου Βάρης Βούλας Βουλιαγμένης, Λυδία Αργυροπούλου, που δεν έχει αποχωριστεί ποτέ το άθλημα, από όταν ήταν παίκτρια της εθνικής ομάδας. Αξίζει να αναφερθεί ότι η Βάρη τερμάτισε το πρωτάθλημα αήττητη μετά από 16 αγώνες! Στον μικρό τελικό η ομάδα της Αγίας Βαρβάρας νίκησε την ομάδα ΑΣΠ Ίωνες Νέας Ιωνίας με 3-1 σετ (26-24,18-25, 25-11, 25-14) και κατέλαβε την τρίτη θέση.

Τους αγώνες του Final Four παρακολούθησαν ο δήμαρχος Βάρης Βούλας Βουλιαγμένης Γρηγόρης Κωνσταντέλλος ο οποίος πραγματοποίησε και τις απονομές των κυπέλλων αλλά και η δημοτική σύμβουλος Μαίρη Κανέλλου, η οποία χειροκρότησε την κόρη της που είναι και το νεότερο μέλος της ομάδας του Αναγυρούντα.

(Δημοσιεύτηκε στην εφημερίδα Δημοσιογράφος, φύλλο 18, Φεβρουάριος 2020)